Ciekawe książki dla młodzieży

Kiedy wyrasta się z baśni, legend i bajek czas sięgnąć po książkę z półki z napisem literatura młodzieżowa. Mimo, iż dużo mówi się o tym, że dzieci i nastolatki za mało czytają, jednocześnie mamy wiele przykładów na to, że nie do końca sprawy tak się mają. Wystarczy wspomnieć fenomen Harrego Pottera, bohatera książek J. K. Rowling, po które to najmłodsi wielbiciele stali w długich kolejkach, aby kupić upragniony egzemplarz.

Przede wszystkim problem czytelnictwa dzieci i młodzieży wynika z braku zainteresowania lekturami szkolnymi. Wciąż w wielu szkołach wybiera się te same od lat pozycje, wałkując ich tematykę w nieskończoność. Tymczasem kanon lektur szkolnych jakiś już czas temu odszedł w niepamięć, dlatego warto sięgać po świeże pozycje do omawiania na języku polskim.

Natomiast poza murami szkolnymi, zainteresowania młodzieżowe ostatnich miesięcy skupiają się wokół Sagi Zmierzchu. Składają się na nią opowieści Zmierzch, Księżyc w nowiu, Zaćmienie, Przed świtem, Drugie życie Bree Tanner oraz w przygotowaniu Midnight Sun. Każda z tych części kontynuuje wątek główniej bohaterki Belli Swan, zakochującej się w wampirze. Dla dorastających nastolatków pozostających jeszcze pod wpływami literatury nieco dziecięcej, ciekawymi pozycjami mogą okazać się „Opowieści z Narnii”, „Tajemniczy Ogród”, „Władca Pierścieni”.

Z kolei wśród poważniejszych pozycji młodzieżowych znajdziemy „Pamiętnik narkomanki” i „Ćpuna”, książki trochę drastyczne i kontrowersyjne, jednak z dużą dozą przestrogi w kwestii sięgania po niebezpieczne używki. Warto także wspomnieć o książkach Paulo Coelho w tym kontekście między innymi „Alchemik”. Spośród innych pozycji dla młodzieży wybrać można książki „Chłopiec w pasiastej piżamie”, „Zaklinacz koni”, „Jezioro osobowości”, „Kryminał i risotto”, „Ala Makota”, „Ćmy i motyle” a także „Mały książę” no i dla wielu dziewcząt przygody niesfornej „Ani z Zielonego Wzgórza”.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 16136 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/ciekawe-ksiazki-dla-mlodziezy/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-includes/functions.php(3730): ob_end_flush() #2 /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} th in /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435