Powieści kryminalne, detektywistyczne, thrillery

Od czasu do czasu nawet najbardziej zagorzałe wielbicielki romansów i książek typowo kobiecych lubią sięgać po kryminały i thrillery. Jest to lektura dla każdego na deszczowe popołudnia i bezsenne noce. Akcja takich książek jest zwykle wciągająca, czytelnik nie może oderwać od niej oczu, ponieważ z niecierpliwością oczekuje na dalszy rozwój wydarzeń i rozwiązanie zagadki detektywistycznej, która zazwyczaj staje się tematem przewodnim poczytnego kryminału.

Wszyscy lubimy filmy akcji, z nutką grozy, niebezpieczeństwa i tajemnicy, podobnie jest z książkami tego typu. Częstokroć są jeszcze bardziej wciągające niż akcja dziejąca się na ekranie kinowym czy telewizora, ponieważ towarzyszą jej szczegółowe opisy postaci, zdarzeń, przedmiotów, uczuć a wyobraźnia czytającego działa na najwyższych obrotach podkręcona kolejnymi szczegółami wynikającymi z treści. Naprawdę warto sięgać po taką literaturę i to nie tylko zagraniczną, polscy autorzy także mają wiele do zaoferowania w tej kwestii.

Niezaprzeczalnie królową polskiego kryminału jest Joanna Chmielewska. Jej książki są napisane błyskotliwie, z dużą dawką humoru, a ponadto czyta się je szybko, gdyż autorka nie zanudza czytelnika zbyt długimi rozciągliwymi zdaniami. Jej książki zachwycają całe pokolenia a co więcej na ich podstawie nakręcono nawet kilka filmów i spektakl teatralny. W sierpniu  ukazła się najnowsza powieść zatytułowana „Krwawa Zemsta”. Ale zanim to nastąpi warto już dzisiaj udać się do biblioteki lub księgarni po któryś z kryminałów tej autorki.

Do najnowszych powieści kryminalno- szpiegowskich zalicza się „Cmentarz w Pradze” Umberto Eco. Pikanterii dodaje fakt, iż wszystkie postaci w niej przedstawione prócz głównego bohatera są autentyczne. Akcja rozgrywa się w wieku XIX i jest osadzona w ówczesnych realiach historycznych. Z klasyki kryminału na pewno warto wybrać „Morderstwo w orient expresie” a z pozycji thrillerów na podstawie, których w ostatnim czasie powstały filmy „Mężczyźni którzy nienawidzą kobiet” i książki Roberta Ludluma o przygodach Bourne’a, niektóre dostępne także w wersji on-line.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 16971 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/powiesci-kryminalne-detektywistyczne-thrillery/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-includes/functions.php(3730): ob_end_flush() #2 /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook in /home/xjd/public_html/2021.pl-new/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435